Dzieciaki uwielbiają biegać w bandach po ogrodzie, kąpać się w rzece i wylegiwać na pomoście, skakać na trampolinie, bawić się z psami i kotami, obserwować kury i chodzić po jajka. Maluchy korzystają z placu zabaw. Starsze dzieci wypływają z rodzicami kajakami dla rodzin z dziećmi; albo wyruszają na wycieczki rowerowe w dziecięcej przyczepie.
Dodatkowe zajęcia W czasie specjalnych weekendów i wydarzeń dziecięcych przewidziane są zawsze dodatkowe atrakcje dla dzieci – zabawy, zajęcia edukacyjne, kulinarne, plastyczne. Zobaczcie grafik wydarzeń! Zaprzyjaźniona pracownia organizuje: warsztaty garncarskie – lepienie i szkliwienie, decoupage, tkactwo, batik, tie dye, szycie i wiele innych. Możemy Was umówić na wybrane zajęcia.
Jeśli pogoda dziś Wam nie sprzyja, wybierzcie się do muzeum. Muzea wymienione poniżej są świetnie przygotowana na Wasze odwiedziny. Koniecznie zabierzcie rodziców, będą zachwyceni.
Muzeum przyrodnicze i etnograficzne w siedzibie Welskiego Parku Krajobrazowego
Małe muzeum leśne w siedzibie Nadleśnictwa Lidzbark
Muzeum Wsi Mazowieckiej – skansen w Sierpcu Skansen, nagrodzony przez National Geographic tytułem „7 cudu Polski”, jest nie tylko wspaniałym miejscem na długą pieszą wycieczkę, ale też oferuje swoim gościom warsztaty i wydarzenia sezonowe, takie jak: Majówka, Dzień Dziecka, Miodobranie, Żniwa, Wykopki i wiele innych.
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu – małe regionalne muzeum z niepowtarzalnym klimatem. Odwiedzający są tu zawsze mile widziani i witani z charakterystyczną dla regionu gościnnością. Dzieciakom najbardziej spodoba się przedwojenny gabinet lekarski, pełen dziwnych urządzeń.
Informacje zostały przygotowane wspólnie z pracownikami Starostwa Powiatowego w Żurominie.
Co to jest ścieżka edukacyjna? To specjalnie przygotowana trasa spacerowa na świeżym powietrzu, gdzie możecie obejrzeć różne okazy przyrodnicze – rośliny i zwierzęta. Na ścieżkach są też tablice i zabawy edukacyjne, z których dowiecie się bardzo ciekawych rzeczy.
Ścieżka edukacyjna Łazy - Na ścieżkach są też tablice i zabawy edukacyjne, z których dowiecie się bardzo ciekawych rzeczy.
Konopaty – krótka ścieżka znajduje się w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Konopaty; jest zaopatrzona w tablice
edukacyjne, urządzenia pokazowe, a jej największą atrakcją są zagrody z dzikami, muflonami i bażantami. [15 km]
„Po naukę w las” – Głęboka – [15 km]
Dolina rzeki Wkry – obszar chroniony Natura 2000, ze względu na różnorodność gniazdujących ptaków i ich trasy przelotów. Najlepsze okresy do obserwacji ptactwa to wiosna i jesień. Lepiej mieć przy sobie lornetkę. Warto wybrać się na spływ kajakowy Wkrą. Chroniony obszar doliny Wkry jest jednym z 10 najważniejszych w Polsce lęgowisk błotniaka łąkowego i derkacza.
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy – kilometry lasów z ukrytymi wśród drzew jeziorami. Idealne miejsce na grzybobrania, zbieranie jagód i borówek. Na terenie parku można korzystać z wielu szlaków edukacyjnych, pieszych i rowerowych. W siedzibie parku w Czarnym Bryńsku prowadzone są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.
Sosna w Przerodkach – wspaniała sosna zwyczajna z malowniczo poskręcanymi gałęziami jest pomnikiem przyrody. Lokalna legenda głosi, że sosna była sprawcą wielkiej miłości carskiego pogranicznika Jury i miejscowej Kasi. Spotkali się pod sosną i od tamtej pory potajemnie się pod nią umawiali. Ojciec Kasi nie chciał zgodzić się na ślub, ale ostatecznie Jura obiecał mu ochrzcić się i zostać na tych terenach po ślubie.
Dąb Rzeczypospolitej – znajduje się na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Potężne drzewo ma ok 500 lat. W czasach zaborów miejscowa ludność organizowała pod dębem spotkania patriotyczne.
Aleja lipowa w Chromakowie – 75 drzew (lipy drobnolistne) tworzy aleję.
Rezerwat „Gołuska Kępa” – rezerwat przyrody stanowiący fragment lasu liściastego z olchami, jaworami i jesionami. Według legendy na terenie rezerwatu mieszkał Jurand, bohater Krzyżaków Henryka Sienkiewicza.
Rezerwat „Mszar Płociczno” – rezerwat torfowiskowy. Na jego terenie znaleźć można wyjątkowe chronione przykłady flory i fauny.
Rezerwat „Ostoja lidzbarska” – obszar chroniony dyrektywą siedliskową (tzw. ptasią)
Program ochrony bociana białego – powiat żuromiński od lat prowadzi działania na rzecz ochrony populacji bociana białego. Dzięki temu możemy pochwalić się ponad stoma gniazdami tego ptaka.
Rezerwat „Jar Brynicy” – las mieszany porastający jar rzeki Brynicy jest siedliskiem takich chronionych ptaków jak bocian czarny, zimorodek czy pluszcz.
Informacje zostały przygotowane wspólnie z pracownikami Starostwa Powiatowego w Żurominie.